null
Burs Imkanları
Detay
null
Taban Puan ve Ücret
Detay
null
Bölümler
Detay
null
İAÜ'de Yaşam
Detay

BURS İMKANLARI

2019 – 2020

Üniversitemize burslu olarak yerleştirilen öğrenciler dışındaki diğer öğrenciler de destek bursları ile ödüllendirilmektedir.

 

TIP FAKÜLTESİ BURSU

Y-SAY puan türünde ilk 1.000 deki bir öğrenci için: Aylık 4.000 TL eğitim desteği + İngilizce Hazırlık
Y-SAY puan türünde ilk 2.000 deki bir öğrenci için: Aylık 3.000 TL eğitim desteği + İngilizce Hazırlık
Y-SAY puan türünde ilk 3.000 deki bir öğrenci için: Aylık 2.000 TL eğitim desteği + İngilizce Hazırlık

Yüzde 50, yüzde 25  burslu ya da ücretli yerleşen öğrencilere;​

Y-SAY puan türünde ilk 10.000 deki bir öğrenci için: Tam burs + 1.000 TL eğitim desteği + İngilizce Hazırlık
Y-SAY puan türünde ilk 20.000 deki bir öğrenci için: Yüzde 50 burs + İngilizce Hazırlık

ONUR BURSU

İstanbul Aydın Üniversitesinin lisans programlarından DİL puanı ile öğrenci alan bölümlerin dışındakilerden birini ilk üç sırada tercih eden ve ÖSYM tarafından yerleştirilen ve öğrenimini İstanbul Aydın Üniversitesi’nde sürdüren öğrenciler TYT (Ek puansız) ve YKS sonuçlarına göre;

İlk 500 içerisindeki adaylara;
– İstanbul Aydın Üniversitesinde ücretsiz lisans eğitimi
– Yurt dışında ücretsiz yüksek lisans ve doktora eğitimi (İstanbul Aydın Üniversitesinin belirleyeceği üniversitelerde) aylık 500 TL burs desteği sağlanmaktadır.

501 ile 1.000 arasındaki adaylara;
– İstanbul Aydın Üniversitesinde ücretsiz lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi
– Yurt dışında ücretsiz yüksek lisans eğitimi (İstanbul Aydın Üniversitesinin belirleyeceği üniversitelerde) aylık 500 TL burs desteği sağlanmaktadır.

1001 ile 5000 arasındaki adaylara;
– İstanbul Aydın Üniversitesinde ücretsiz lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi sağlanmaktadır.

5001 ile 10.000 arasındaki adaylara;
– İstanbul Aydın Üniversitesine lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimleri için ödeyeceği öğretim ücretinin %50’si burs verilmektedir.

TERCİH BURSU
İstanbul Aydın Üniversitesi ön lisans ve lisans bölümleri tam ücretli programlarından (2019 yılı için Tıp, Diş Hekimliği, Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji ve uzaktan eğitim programlarımız hariç) birini birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü veya beşinci sırada tercih ederek ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirme sonucu yerleşen öğrencilere, yerleşme sırasına bakılmaksızın normal öğrenim sürelerince %30 destek bursu verilmektedir. (Burslarımızla ilgili bilgiler 2019 ÖSYS kılavuzunda yer almaktadır.)

EĞİTİME DESTEK BURSU
İstanbul Aydın Üniversitesinin tüm lisans ve ön lisans programlarının tam ücretli kontenjanlarına kesin kayıt yaptıran;
– Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Teşkilatı, Milli Eğitim Bakanlığı Mensuplarının çocuklarına lisans programlarında %5, ön lisans
programlarında %10 oranında ”Eğitime Destek Bursu” verilmektedir.
– Kardeş öğrencilerden her ikisinin de İAÜ’de okuyor olması şartı ile, öğrencilerden birine lisans programlarında %5, ön lisans programlarında %10 oranında ”Eğitime Destek Bursu” verilmektedir.
– Şehit (terör şehidi hariç) ve Gazi çocuklarına ve kardeş olanlara, lisans programları için öğretim ücretinin %5’i, ön lisans programları için %10 oranında ”Eğitime Destek Bursu” verilmektedir.
– Terör şehidi çocuk ve kardeşlerinden; lisansta 10, ön lisansta 20 öğrenciye, İçişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ya da Emniyet Genel Müdürlüğünden onaylı evrak ile tercih döneminde İAÜ’ye başvurmak kaydı ile kontenjan dahilinde %100 ”Eğitime Destek Bursu” verilmektedir.

ÜSTÜN BAŞARI BURSU
Her ders yılında olağan ders yükünü alıp bölüm birincisi, ikincisi, üçüncüsü olan öğrencilere bir sonraki akademik yıl için Mütevelli Heyet tarafından belirlenen miktarda “Üstün Başarı Bursu” verilmektedir.

SPORDA BAŞARI BURSU
İstanbul Aydın Üniversitesi’nin burssuz programlarını kazanan öğrencilerden olup, ulusal ve uluslararası yarışmalarda altın madalya alan ve Milli Sporcu olan öğrencilere Mütevelli Heyet tarafından belirlenen miktarda “Sporda Başarı Bursu” verilmektedir.

TEŞVİK BURSU
TÜBİTAK’ça tespit edilen uluslararası yarışmalarda altın, gümüş ve bronz madalya alan ve ödül aldıkları alanlardaki üniversitemizin bölüm/programlarını tercih eden ve kayıt yaptıran öğrencilere öğrenimleri süresince öğretim ücretinin %10’u kadar “Teşvik Bursu” verilmektedir.

OKUL BİRİNCİLİĞİ BURSU
Lise ve dengi okulları birincilikle bitiren öğrencilere, mezun oldukları yıl için ön lisans ve lisans tam ücretli programlarımızdan (Tıp ve Diş Hekimliği Programları Hariç) birine birinci, ikinci,üçüncü, dördüncü veya beşinci sırada tercih ederek ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirme sonucu yerleşen öğrencilere, yerleşme sırasına bakılmaksızın yasal öğrenim sürelerince %30 “Okul Birinciliği Bursu” verilmektedir.

KURUCU VAKIF BURSU
İstanbul Aydın Üniversitesi’ne burssuz olarak ÖSYM tarafından yerleştirilen ve kayıt yaptıran öğrencilere, öğrenim durumu ve ödeme güçlükleri göz önünde bulundurularak kurucu vakfın belirleyeceği sayıda ve miktarda “Kurucu Vakıf Bursu” verilmektedir.

ÇİFT ANADAL ve YANDAL BURSU
İstanbul Aydın Üniversitesinde öğrenim gören öğrenciler, çift anadal ve yandal programlarından “Tam Burslu” olarak faydalanırlar.

*Öğrenci, birden fazla burs almaya hak kazandığında, bunlardan en fazla olanı kendisine burs olarak verilir.
*Burslarımızla ilgili bilgiler 2019 ÖSYS kılavuzunda yer almaktadır.

null
null
Burs Imkanları
Detay
null
Taban Puan ve Ücret
Detay
null
Bölümler
Detay
null
İAÜ'de Yaşam
Detay