FORMU DOLDUR

Rekreasyon

Rekreasyon – Genel Bilgiler

Rekreasyon; toplumsal genel kültür, sağlık ve spor alan bilgisi ve rekreasyon meslek bilgisi alanında uygulamaları planlayıp yürütebilen, serbest zamanlarını değerlendirmek amacıyla farklı özelliklere sahip bireylerin özelliklerine göre bilgi ve beceri kazandırabilecek yeterlik ve donanıma sahip meslek elemanları yetiştiren bölümdür.

Bölümün Amacı

Bireylerin serbest zamanlarını anlamlı işlerle değerlendirerek, bireyin hem fizyolojik hem psikolojik olarak daha sağlıklı ve verimli işlerle yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla yönlendirici ve geliştirici çalışmaları yürütebilecek rekreasyon uzmanlarını yetiştirmektir.

Kariyer Olanakları

Mezunlar; Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı kuruluşlarda, üniversitelerde, okullarda, spor kulüplerinde, şirketlerde, yerel yönetimlerde ve spor komplekslerinde yönetici ya da rekreasyon uzmanı olarak görev alabilirler

Rekreasyon – Başvuru Bilgileri

SINAV BAŞVURU BELGELERİ

 1. TYT Sonuç Belgesi
 2. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

ÖN KAYIT İÇİN;

Özel Yetenek Sınavını kazanarak ön kayıt yaptıracak olan öğrencilerimiz ön kayıt esnasında tahsil edilecek olan 3.000 TL’yi kredi kartı ile tek çekim olarak ya da İstanbul Aydın Üniversitesi’nin TR34 0006 7010 0000 0054 8650 14 no’lu hesabına ödeyebilirler.

*3.000 TL peşinat kesin kayıt esnasında toplam eğitim tutarından düşülecektir.
**Ön kayıt yaptıran öğrenci herhangi bir vakıf veya devlet üniversitesine YKS sınavlarına göre yerleşmesi durumunda kayıt ücretinin %75’i (2.250 TL İkibinikiyüzelli TL) durumu belgelemesi koşulu ile iade edilecektir.
Ön kayıt yaptıran öğrenci herhangi bir vakıf veya devlet üniversitesine Özel Yetenek Sınavı ile geçmesi durumunda veya İstanbul Aydın Üniversitesi’ne kesin kayıt yaptırmaması durumunda ise ön kayıt ücreti olan 3000 TL (Üçbin TL) iade edilmeyecektir.

Ön kayıt yaptıran öğrencinin mezun olamaması durumunda ön kayıt ücretinin %75’i (2.250 TL ikibinikiyüzelli TL) durumu belgelemesi koşulu ile iade edilecektir.

Ön Kayıt İçin Gerekli Belgeler:

 1. Doktor Raporu (“BES yetenek sınavına girmesinde sakınca yoktur” veya “spor yapmasında sakınca yoktur” ibareli),
 2. T.C. nolu Nüfus Cüzdanı/Kimlik Fotokopisi,
 3. 2019 ÖSYS – YKS Sonuç Belgesi,
 4. Diploma veya yeni tarihli geçici Mezuniyet Belgesi,
 5. Antrenörlük Eğitimi/Rekreasyon Bölümleri için önkayıt sırasında verilecek “Sportif/rekreasyonel Özgeçmiş” formunun doldurulması ve varsa belgelerin eklenmesi gerekmektedir.

KESİN KAYIT BELGELERİ

 1. 2019 ÖSYS – YKS Sonuç Belgesi (Kare kod ve Sonuç Belgesi Kontrol Kodlu),
 2. T.C. nolu Nüfus Cüzdanı/Kimlik Fotokopisi,
 3. Diploma veya yeni tarihli geçici Mezuniyet Belgesi,
 4. 2 adet 4.5 cm x 6 cm boyutlarında fotoğraf,
 5. Ön kayıt ücreti ödendi ise geri kalan tutarı, direkt kesin kayıt yapılacak ise eğitim tutarının tamamı; peşin, kredi kartı yada banka taksitli seçeneklerden biri ile tamamlanmış olmalıdır. Ödeme seçenekleri ile detaylı bilgilere web sitemizden ulaşabilirsiniz. http://aday.aydin.edu.tra) Peşin Ödeme: Eğitim tutarının tamamı İstanbul aydın Üniversitesinin Yapı Kredi – TR34 0006 7010 0000 0054 8650 14 no’lu hesabına açıklama kısmına öğrenci TC No ve ad-soyad yazılarak yatırılmalı ve muhasebeye gelerek sözleşme oluşturulmalıdır.b) Kredi Kartı ile Ödeme: Bonus, Maximum, Axess, VakıfBank World, Yapı Kredi World, Bankkart Combo, Card Finans kredi kartları ile 10 taksitli olarak ödeme tutarı tamamlanabilir. Kredi kartının kullanılabilir limiti çekim yapılacak tutar kadar olmalıdır. Kredi kartı çekim işlemleri muhasebeden gerçekleştirilmektedir.c) Banka Taksitli Ödeme: Öğrenci numarası ile her hangi bir Yapı Kredi banka şubesinden başvurulabilir.  (05 Ağustos – 20 Eylül tarihleri arasında kayıt merkezimizde Yapı Kredi şubesi bulunacaktır. )Resmi gelir beyan edebilen bir veli adına kredili mevduat hesabı açılır ve ödemeler her ay veli hesabına yapılır. Gününde yatırılması halinde faiz uygulaması yapılmaz.
 6. Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği, Antrenörlük Eğitimi ve Rekreasyon bölümlerinin özel yetenek sınavlarına müracaat ederken; herhangi bir hastane, sağlık ocağı, aile hekimliği veya hekimden alacakları ‘Spor Bilimleri Özel Yetenek Sınavına katılmasında veya spor yapmasında sakınca yoktur’ ibareli sağlık raporu,
 7. Milli Sporcular ‘Milli Sporcu Belgesi’ ile başvuru yapabileceklerdir,
 8. Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği, Antrenörlük Eğitimi ve Rekreasyon bölümlerine kesin kayıt yapılırken tam teşekküllü hastaneden alınacak heyet raporu istenecektir,
 9. Liseyi bitiremeyenler için kendilerine ÖSYM’nin tanıdığı süre yazılı olarak tebliğ edilerek kayıtları alınacaktır.

Rekreasyon – Sınav Bilgileri

Aday ön kayıt işlemi esnasında verilecek olan tercih formunda, aynı sınav grubunda istediği bölümleri tercih sıralaması yaparak işaretleyebilecektir. Koordinasyon testi sayfasını inceleyiniz.

Sorularınız için Rehberlik Uzmanlarımız

Sizi Bekliyor: www.aydin.edu.tr / www.aydintercih.com

SINAVIN YÜRÜTÜLMESİ

 1. Müfredat Programlarında yer alan ve Üniversiteler arası yarışmalarda Üniversitemizi temsil hakkı olan spor dallarında Milli olup Milliliği devam eden sporcular ÖYSP’dan tam puan almış kabul edilerek koordinasyon testinden muaf sayılır.
 2. Koordinasyon Testi: Koordinasyon Parkurunda bayanlarda 38.00, erkeklerde 28.00 saniye üst limit derecelerdir. Bu sürelerin üzerinde derece yapan adaylar sıfır (0) puan almış kabul edilirler. Her aday bu parkuru iki kez koşar ve en iyi derecesi geçerli derece olarak alınır. Adayların Koordinasyon Parkurundan elde edecekleri dereceler yüzde rank sistemine göre 100 puan üzerinden derecelerine karşılık gelen ham puana dönüştürülür.

NOT: Belgelemeleri koşulu ile, Milli olan ve milliliği devam eden sporcular koordinasyon testine alınmaz ve testten tam puan almış kabul edilirler.

KOORDİNASYON TESTİ:

Yedi bölümden oluşur.

Bölüm 1: Çıkış çizgisinden geçerek koşuyu başlatmak.

Bölüm 2: Uzaklıkları işaretlenmiş altı kulenin her birinin arkasından geçerek slalom koşusunu bitirmek.

Bölüm 3: Kasa içinde bulunan basketbol topunu işaretli duvara üç kez atıp tutmak (top elden kaçarsa yedekte bulunan ikinci topla harekete devam edilir; üçüncü atışın (son) sonrasında top kasaya konulmalıdır).

Bölüm 4: Birinci engelin üzerinden, ikinci engelin altından ve üçüncü (son) engelin üzerinden geçmek. Engeli düşüren aday diskalifiye edilir.

Bölüm 5: Denge aleti üzerinden boydan boya geçmek. (Denge aletinin başlangıç ve bitiş kısmında bulunan işaretli bölgelere basmak zorunludur. Aday denge aletinden düşerse, düştüğü yerden tekrar aletin üzerine çıkarak teste devam edebilir)

Bölüm 6: Jimnastik sırasının üzerinden sağ-sol beşer kez (toplam 10 tekrar) çift ayak ile sıçramak.

Bölüm 7: Bitiriş çizgisinden geçerek koordinasyon parkurunu tamamlamak.