FORMU DOLDUR

Drama ve Oyunculuk

Drama ve Oyunculuk – Genel Bilgiler

Tiyatro; sanat dalları içerisinde en eski ve köklü olanlardan biridir. Drama ve oyunculuk ise; tiyatronun vazgeçilmez iki ana unsurudur. Bölümümüz tiyatro, sinema, TV dizisi ve benzeri alanlarda hızla büyüyen oyuncu ihtiyacını karşılamak amacıyla çağdaş, duyarlı, yaratıcı, oyuncular yetiştirmek üzere kurulmuştur. Bölümümüz özel yetenek sınavı ile öğrenci almaktadır.

Özel Yetenek Sınavı

Özel yetenek sınavlarına başvuru ve takip işlemleri için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

Başvuru ve takip

Bölümün Amacı

Drama ve oyunculuk alanında, teorik ve pratik bilgilerle donatılmış, dünya ve Türk seyircisine hitap edebilen tiyatro sanatçıları ve oyuncular yetiştirmektir.

Kariyer Olanakları

Mezunlarımız; devlet tiyatroları, şehir tiyatroları, özel tiyatrolar, TV dizileri, sinema filmleri, reklam sektörü, radyo, seslendirme vb. kulvarlarda kariyer yapma şansına sahiptirler

Drama ve Oyunculuk Bölümü Özel Yetenek Sınavı :

1.Aşama Online Sınav: 10-15 Ağustos 2020

Online Sınavın Değerlendirilmesi : 16-17-18 Ağustos 2020

1.Aşama Sonuçlarının Web Sitesinde İlanı: 18 Ağustos 2020

2.Aşama Örgün Kesin Kabul Sınavı: 19-23 Ağustos 2020

*Özel Yetenek Sınavına https://apply.aydin.edu.tr/oys/ linkinden başvurabilirsiniz.

1.AŞAMA ONLİNE SINAV

Bu aşamada aday öğrenci, sisteme üç video kaydı yüklemelidir.

1- Tirad: Bu videoda aday, daha önceden hazırlamış olduğu, Tiyatro Edebiyatında yer

alan, klasik ya da çağdaş oyunlar arasından seçilmiş, bir tiradın video kaydını yapmalı

ve sisteme yüklemelidir.

2- Şiir: Bu videoda aday, yerli ya da yabancı şairler arasından seçilmiş bir şiiri ezberleyip

video kaydını yapmalı ve sisteme yüklemelidir.

3- Şarkı: Bu videoda adaydan oyunculuk eğitiminin ve mesleğinin gerektirdiği temel

işitsel ve vokal becerileri sergileyebilmesi beklenmektedir. Aday, bildiği bir şarkı ya

da türküyü çıplak ses ile söyleyerek video kaydını yapmalı ve sisteme yüklemelidir.

VİDEO İÇERİĞİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

1.      Tiyatro Edebiyatında yer alan klasik ya da çağdaş oyunlar arasından seçilmiş bir tiradı, okuyacağınız bir şiiri ve seslendireceğiniz yerli ya da yabancı bir şarkıyı içeren 3 ayrı video kaydediniz.

2.      Kayıt boyunca kameranızın yatay biçimde olduğundan emin olunuz.

3.      Her bir video için aşağıdaki örneklerde olduğu gibi ön bilgilendirme yaptıktan sonra performansınıza başlayınız.

 
*Tirad videosu için kayıt tuşuna bastıktan sonra;

 ”Ahmet Yılmaz. 19 yaşındayım. İstanbul’da yaşıyorum. Anton Çehov’un Martı adlı oyunundan Treplev’in tiradını hazırladım.” demeniz yeterli olacaktır.


*Şiir videosu için kayıt tuşuna bastıktan sonra;

”Orhan Veli Kanık, İstanbul’u Dinliyorum.”  demeniz yeterli olacaktır.

*Şarkı videosu için kayıt tuşuna bastıktan sonra; şarkınızı söylemeniz yeterli olacaktır.

4.        Videolar kurgulanmamalı, ses, görüntü efekti ve fon müziği kullanılmamalıdır.

5.    Videonuzun çekildiği mekândaki eşyaların kameranın görüş alanını kısıtlamadığından ve bedeninizin bir bütün olarak net bir şekilde göründüğünden emin olunuz. Güçlü ışık kaynaklarının kameraya yansımamasına ve ışığı arkanızdan değil; özellikle yandan ya da ön cepheden almaya dikkat ediniz.

6.     Videolarınızı sessiz bir mekânda çekiniz ve kaydı bitirdikten sonra sizi rahat bir şekilde işitmemize engel olacak kamera mikrofonundan kaynaklı bir ses parazitinin bulunmadığından emin olunuz ve görüntü kalitenizi kontrol ediniz.

**Başvuru sırasında cep telefonunuzun mesaj bölümüne ve mailinize gelen başvuru takip linkini tıklayarak videolarınızı yükleyebilirsiniz. 

1.Aşama Online Sınav video yükleme linki, 10 Ağustos saat 09:00’da aktif olacak ve 15 Ağustos 17:00’de aktifliği sona erecektir. Adaylar, 15 Ağustos saat 17:00’den sonra sisteme video yükleyemeyeceklerdir. 

*1. Aşamaya katılan adayların video kayıtları jüri üyeleri tarafından değerlendirmeye alınacaktır. Değerlendirme sonrasında 2. Aşamaya girmeye hak kazanan adaylara, pandemi dönemi sebebiyle kalabalık yaşanmaması için randevu günü ve saati verilecektir. 2. Aşama sahne sınavı üniversitemizin Florya kampüsünde  yapılacaktır.

2. AŞAMA ÖRGÜN KESİN KABUL SINAVI

Sahne Sınavı: Jüri, adayın Tiyatro Edebiyatında yer alan, klasik ya da çağdaş oyunlar arasından seçerek hazırladığı ikinci tiradını izler. Jüri gerekli gördüğü taktirde adaydan online bölümde sisteme yüklemiş olduğu tiradını oynamasını, şarkısını söylemesini ya da şiirini okumasını isteyebilir.

– Jüri gerekli gördüğü takdirde Oyunculuk Anasanat Dalı’na kesin kayıt hakkı kazanan adaylardan, kesin kayıt sırasında tam teşekküllü bir sağlık kuruluşundan alınmış, oyunculuk yapmaya engel bedensel ( özellikle ses ve konuşma bozuklukları vb.) ve ruhsal rahatsızlığı olmadığını gösteren sağlık raporunu getirmesini isteyebilir.

 *Diğer okulların sınavlarına girecek olan adayların randevularında çakışma olduğunda, aday bölümümüze ulaştığı takdirde randevu düzenlemesi yapılabilecektir.

İletişim: 444 1 428 – Dahili: 20411 /21107 / 14675 

https://www.aydin.edu.tr/tr-tr/akademik/fakulteler/guzelsanatlar/drama/Pages/index.aspx