FORMU DOLDUR

Drama ve Oyunculuk

Drama ve Oyunculuk – Genel Bilgiler

Tiyatro; sanat dalları içerisinde en eski ve köklü olanlardan biridir. Drama ve oyunculuk ise; tiyatronun vazgeçilmez iki ana unsurudur. Bölümümüz tiyatro, sinema, TV dizisi ve benzeri alanlarda hızla büyüyen oyuncu ihtiyacını karşılamak amacıyla çağdaş, duyarlı, yaratıcı, oyuncular yetiştirmek üzere kurulmuştur. Bölümümüz özel yetenek sınavı ile öğrenci almaktadır.

Bölümün Amacı

Drama ve oyunculuk alanında, teorik ve pratik bilgilerle donatılmış, dünya ve Türk seyircisine hitap edebilen tiyatro sanatçıları ve oyuncular yetiştirmektir.

Kariyer Olanakları

Mezunlarımız; devlet tiyatroları, şehir tiyatroları, özel tiyatrolar, TV dizileri, sinema filmleri, reklam sektörü, radyo, seslendirme vb. kulvarlarda kariyer yapma şansına sahiptirler

Drama ve Oyunculuk – Başvuru Bilgileri

SINAV BAŞVURU BELGELERİ

 1. TYT Sonuç Belgesi
 2. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

ÖN KAYIT İÇİN;

Özel Yetenek Sınavını kazanarak ön kayıt yaptıracak olan öğrencilerimiz ön kayıt esnasında tahsil edilecek olan 3.000 TL’yi kredi kartı ile tek çekim olarak ya da İstanbul Aydın Üniversitesi’nin TR34 0006 7010 0000 0054 8650 14 no’lu hesabına ödeyebilirler.

*3.000 TL peşinat kesin kayıt esnasında toplam eğitim tutarından düşülecektir.
**Ön kayıt yaptıran öğrenci herhangi bir vakıf veya devlet üniversitesine YKS sınavlarına göre yerleşmesi durumunda kayıt ücretinin %75’i (2.250 TL İkibinikiyüzelli TL) durumu belgelemesi koşulu ile iade edilecektir.
Ön kayıt yaptıran öğrenci herhangi bir vakıf veya devlet üniversitesine Özel Yetenek Sınavı ile geçmesi durumunda veya İstanbul Aydın Üniversitesi’ne kesin kayıt yaptırmaması durumunda ise ön kayıt ücreti olan 3000 TL (Üçbin TL) iade edilmeyecektir.

Ön kayıt yaptıran öğrencinin mezun olamaması durumunda ön kayıt ücretinin %75’i (2.250 TL ikibinikiyüzelli TL) durumu belgelemesi koşulu ile iade edilecektir.

KESİN KAYIT BELGELERİ

 1. 2019 ÖSYS – YKS Sonuç Belgesi (Kare kod ve Sonuç Belgesi Kontrol Kodlu),
 2. T.C. nolu Nüfus Cüzdanı/Kimlik Fotokopisi,
 3. Diploma veya yeni tarihli geçici Mezuniyet Belgesi,
 4. 2 adet 4.5 cm x 6 cm boyutlarında fotoğraf,
 5. Ön kayıt ücreti ödendi ise geri kalan tutarı, direkt kesin kayıt yapılacak ise eğitim tutarının tamamı; peşin, kredi kartı yada banka taksitli seçeneklerden biri ile tamamlanmış olmalıdır. Ödeme seçenekleri ile detaylı bilgilere web sitemizden ulaşabilirsiniz. http://aday.aydin.edu.tra) Peşin Ödeme: Eğitim tutarının tamamı İstanbul aydın Üniversitesinin Yapı Kredi – TR34 0006 7010 0000 0054 8650 14 no’lu hesabına açıklama kısmına öğrenci TC No ve ad-soyad yazılarak yatırılmalı ve muhasebeye gelerek sözleşme oluşturulmalıdır.b) Kredi Kartı ile Ödeme: Bonus, Maximum, Axess, VakıfBank World, Yapı Kredi World, Bankkart Combo, Card Finans kredi kartları ile 10 taksitli olarak ödeme tutarı tamamlanabilir. Kredi kartının kullanılabilir limiti çekim yapılacak tutar kadar olmalıdır. Kredi kartı çekim işlemleri muhasebeden gerçekleştirilmektedir.c) Banka Taksitli Ödeme: Öğrenci numarası ile her hangi bir Yapı Kredi banka şubesinden başvurulabilir.  (05 Ağustos – 20 Eylül tarihleri arasında kayıt merkezimizde Yapı Kredi şubesi bulunacaktır. )Resmi gelir beyan edebilen bir veli adına kredili mevduat hesabı açılır ve ödemeler her ay veli hesabına yapılır. Gününde yatırılması halinde faiz uygulaması yapılmaz.
 6. Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği, Antrenörlük Eğitimi ve Rekreasyon bölümlerinin özel yetenek sınavlarına müracaat ederken; herhangi bir hastane, sağlık ocağı, aile hekimliği veya hekimden alacakları ‘Spor Bilimleri Özel Yetenek Sınavına katılmasında veya spor yapmasında sakınca yoktur’ ibareli sağlık raporu,
 7. Milli Sporcular ‘Milli Sporcu Belgesi’ ile başvuru yapabileceklerdir,
 8. Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği, Antrenörlük Eğitimi ve Rekreasyon bölümlerine kesin kayıt yapılırken tam teşekküllü hastaneden alınacak heyet raporu istenecektir,
 9. Liseyi bitiremeyenler için kendilerine ÖSYM’nin tanıdığı süre yazılı olarak tebliğ edilerek kayıtları alınacaktır.

Drama ve Oyunculuk – Sınav Bilgileri

I. Aşama
Birinci aşama üç sınavdan oluşmaktadır ve 1. gün yapılır. Bu sınavlardan ilki Genel Kültür Sınavı’dır. İkinci sınav, Ses ve Kulak Sınavı’dır. Üçüncü sınav ise Sahne Sınavı’dır. Bu sınav, eleme niteliğindedir. Sahne sınavında adaylardan, Tiyatro Edebiyatında yer alan, klasik ya da çağdaş oyunlar arasından seçilmiş, iki tirad ve yerli ya da yabancı şairler arasından seçilmiş bir şiiri ezberleyip jüriye sunmaları istenir.

II. Aşama:
I. Aşamayı kazanan adaylar II. Aşamaya alınır. II. Aşama iki bölümden oluşur ve 3 gün sürer. Birinci bölüm ritim ve doğaçlama workshoplarından oluşmaktadır. İkinci bölümde ise Jüri, adaylardan workshoplarda çalışmış oldukları doğaçlamaları, tasarlanan koreografileri, adayların ikinci tiradlarını ve şiirlerini izler.

Detaylı bilgi için: https://www.aydin.edu.tr/tr-tr/akademik/fakulteler/guzelsanatlar/drama